Karczma Brzozowo.pl

Tworzymy Twoje pyszne wspomnienia

Jak odróżnić prawdziwy głód od głodu emocjonalnego?

Uważa się, że ponad połowa naszej  populacji nie odżywia się prawidłowo i nie przestrzega dobrych nawyków żywieniowych.

Ponadto wiele osób odżywia się w sposób emocjonalny, nie biorąc pod uwagę rzeczywistego głodu. Oznacza to, że niektóre problemy psychologiczne, takie jak lęk czy stres, są przyczyną podjadania, a nie głód, który organizm odczuwa w sposób naturalny.

Rodzaje głodu

  1. Głód sensoryczny to głód, który pojawia się, gdy widzimy, czujemy zapach lub smak danego pokarmu.
  2. Głód prawdziwy to taki, który pojawia się, gdy organizm potrzebuje szeregu składników odżywczych, aby móc funkcjonować.
  3. Głód komórkowy to głód, który pojawia się, gdy człowiek jest chory.
  4. Głód emocjonalny jest spowodowany pewnymi problemami emocjonalnymi lub psychicznymi, takimi jak stres. Osoba zestresowana myśli, że musi jeść, mimo że jej organizm tego nie potrzebuje.
    W żadnym wypadku nie można dopuścić do tego, aby głód emocjonalny miał pierwszeństwo przy ustalaniu diety. To właśnie prawdziwy głód musi być obecny w momencie jedzenia.

Jak odżywiać się prawidłowo i świadomie?

Wkładając jedzenie do ust, należy jak najczęściej rozkoszować się jego zapachem i smakiem. Ważne jest, aby dobrze żuć i cieszyć się każdym kęsem.

Nie należy jeść szybko. Dobrze jest wiedzieć, jak słuchać swojego organizmu, aby wiedzieć, ile dokładnie należy jeść. Delektowanie się jedzeniem i powolne spożywanie posiłków pozwala zorientować się, czy żołądek jest pełny, czy też trzeba jeszcze coś zjeść. Siedząc przy stole, należy unikać rozpraszających bodźców, takich jak telewizja, i skupić się na jedzeniu. Dobra rozmowa z innymi ludźmi to dobry sposób na prawidłowe odżywianie się.

Unikanie pewnych nawyków żywieniowych.

Istnieje wiele nawyków społecznych, które nie sprzyjają prawidłowemu i właściwemu odżywianiu się. Kiedy rodzina zasiada do stołu, by zjeść posiłek, nie można pozwolić, by telefon komórkowy lub telewizor stały się ważniejsze niż sam posiłek. Ważne i zalecane jest, aby usiąść do posiłku i w pełni się nim delektować.

Pożegnanie się z pewnymi nawykami żywieniowymi utrwalonymi przez społeczeństwo nie jest ani łatwe, ani proste. Przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji można odżywiać się w prawidłowy sposób i wyeliminować z codziennego życia wszystkie te nawyki, które nie służą zdrowiu.

Więcej wpisów dotyczących zdrowia fizycznego znajdziesz w serwisie https://www.oblawa.pl/.