Karczma Brzozowo.pl

Tworzymy Twoje pyszne wspomnienia

Jak przygotować warzywną pastę z ciecierzycy?

Ciecierzyca jest jednym z ulubionych produktów spożywczych dosłownie wszystkich osób niespożywających mięsa i innych wyrobów odzwierzęcych. Można z niej przygotować wspaniałe zupy, gęste kremy, omlety i kotlety. Dziś dowiesz się natomiast, jak wykonać odżywczą roślinną pastę, idealnie sprawdzającą się czy to na zwykłych kanapkach, czy to nawet jako dodatek do makaronu bądź ryżu.

Sposób przygotowania pasy z ciecierzycy

Masz dość tych samych standardowych pomysłów na śniadanie? A może szukasz idealnego śniadania dla drugiej połówki? Sprawdź więc ten przepis na pastę z ciecierzycy. Najpierw przygotuj sobie wszystkie warzywa. Jedną dużą cebulę i dwie średniej wielkości marchewki pokrój na stosunkowo małe kawałki i dodaj do nich jeszcze jeden ząbek przeciśniętego przez praskę czosnku. Warzywa podsmażaj na oleju rzepakowym lub oliwie z oliwek przez kilkanaście minut, aż marchewka w miarę zmięknie. Po mniej więcej dziesięciu minutach możesz przykryć patelnię pokrywką i zmniejszyć ogień, aby warzywa na spokojnie sobie doszły i zaczęły się delikatnie podduszać, uwalniając cały swój smak.

Gdy marchewka zrobi się już w miarę miękka, na patelnię dorzuć ok. 150 ml passaty pomidorowej (może być zwykła lub z ziołami) oraz ulubione przyprawy, takie jak sól, pieprz, chilli, słodka i ostra papryka czy też oregano bądź majeranek. W międzyczasie, by pasta z ciecierzycy nabrała lekko orzechowego posmaku, podsmaż na suchej patelni garść orzechów włoskich lub nerkowców albo nawet zwykłych ziarenek słonecznika – po prostu to, co akurat znajdziesz w szafce i będzie chrupać. Wszystkie przygotowane składniki musisz teraz przerzucić do jednego pojemnika i zblendować na w miarę gładką masę. Jeżeli wolisz, by poszczególne produkty były lepiej wyczuwalne w swojej strukturze, możesz skrócić czas blendowania.

Tak przygotowana pasta z ciecierzycy teoretycznie nadaje się już do spożycia, jednakże jeden prosty trik może uczynić z niej wyjątkowo ciekawe danie. Masę możesz bowiem na sam koniec zapiec w piekarniku, by nabrała ona konkretniejszej formy i jeszcze lepszego smaku. Przełóż ją do formy posmarowanej oliwą i umieść w piekarniku na niecałą godzinę. Piecz pastę w temperaturze 200 stopni C. Nie ma ona wielu kalorii, więc śmiało możesz ją uwzględnić w codziennej diecie.