Karczma Brzozowo.pl

Tworzymy Twoje pyszne wspomnienia

Czy owies zawiera gluten?

Owies jest zbożem o bardzo ciekawych właściwościach odżywczych, pokarmem bardzo korzystnym dla zdrowia i o dużej wartości energetycznej. Z tego powodu jest on obecny w wielu rodzajach diet, jednak przy jego spożywaniu pojawiają się pewne wątpliwości. Jednym z nich jest jego związek z glutenem, gdyż nie wiadomo, czy jest on obecny w jego składzie. Mimo wielu zalet owsa, nie każdy może go jeść w dużych ilościach. Celiacy muszą być szczególnie ostrożni ze względu na gluten.

Czym jest gluten?

Gluten jest białkiem występującym w nasionach niektórych zbóż, takich jak jęczmień, pszenica, orkisz, żyto, pszenżyto i niektóre odmiany owsa. Ziarna zbóż zawierające gluten składają się również ze skrobi, otrębów lub zarodków, które po wyodrębnieniu w procesie technologicznym i pod ścisłą kontrolą mogą być wykorzystywane jako składniki żywności bezglutenowej. Gluten jest w dużej mierze odpowiedzialny za elastyczność ciasta z mąki, co nadaje chlebowi i innym wypiekom gąbczastość i konsystencję. Dlatego też jest tak bardzo ceniony w potrawach, gdyż zawiera w sobie właściwości zagęszczające.

Problem z glutenem polega na tym, że wiele osób nie jest w stanie go całkowicie strawić. Po spożyciu białka wytwarzają one fragmenty białkowe, które aktywują cały układ odpornościowy i wykrywają je jako toksyczne. W wyniku tej aktywacji w organizmie wyzwalana jest niekorzystna reakcja. Fragmenty toksyczne, zwane prolaminami, składają się z glutenin i gliadyn. W https://www.justfood.pl dowiesz się, jak ułożyć swoją dietę pozbawioną glutenu.

Czy owies zawiera gluten?

Cóż, technicznie rzecz biorąc, owies jest zbożem bezglutenowym. Mimo to jest to pokarm, który zawiera aweniny, białka tolerowane przez wiele osób z celiakią. Jednak niedawno odkryto, że aweniny mogą wywoływać u celiaków objawy podobne do tych, jakie wywołuje spożycie glutenu.

Aveniny są skoncentrowane w mniejszym procencie (od 10 do 15% białka ogólnego) w owsie w porównaniu z glutenem pszennym (80-85%). Reakcja spowodowana spożyciem dużej ilości owsa u celiaków jest mniejsza niż 1%, ale należy również zauważyć, że aweniny mogą generować toksyczne składniki dla celiaków, jeśli spożywają owies w nieproporcjonalnych ilościach. Niemniej jednak owies jest zalecany w diecie bezglutenowej ze względu na wiele korzyści odżywczych, ponieważ inne zboża nie zawierają wszystkich składników odżywczych, które zawiera owies.