Podstawowe informacje, które powinieneś wiedzieć o przerywanym poście
Post nie jest nowym pomysłem: wiele religii praktykuje go w jakiejś formie od wieków. Ostatnio post przeżywa renesans wśród osób dbających o zdrowie, które widzą w nim sposób na utratę wagi i lepsze samopoczucie.
Post przerywany – to warto wiedzieć
Najnowsza generacja praktyków preferuje krótkoterminowe opcje, takie jak przerywany post, który może obejmować nocne posty przez co najmniej 10 godzin, pomijanie posiłków przez dwa dni w tygodniu lub posty długoterminowe, które mogą trwać cały dzień.
Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, przeczytaj kilka podstawowych wskazówek, które sprawią, że proces ten będzie przebiegał sprawniej przed, w trakcie i po zakończeniu postu.
Post nie jest dla wszystkich
Do osób, które nie powinny podejmować postu, należą kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chore na cukrzycę, dzieci poniżej 18. roku życia oraz osoby z poważnymi schorzeniami. Ponadto, osoby przyjmujące leki na receptę powinny unikać diety na czczo, aby ograniczyć nieprzewidywalne reakcje organizmu.
Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pościć, jest przejście na czystszą i zdrowszą dietę. Zaleca się spożywanie pełnowartościowych pokarmów w ich najbardziej naturalnym stanie i wyeliminowanie węglowodanów, cukrów, tłuszczów i żywności wysoko przetworzonej. Należy je zastąpić pełnymi owocami i warzywami oraz pełnymi ziarnami.
Jeśli masz problemy ze zdrowiem nie rób tego
Jeśli masz problemy zdrowotne związane z postem, przed jego rozpoczęciem porozmawiaj z lekarzem. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przerywanego postu, dieta ta może mieć odwrotny wpływ na Twoje zdrowie. Na przykład osoby z niskim poziomem cukru we krwi potrzebują glukozy przez cały dzień, a długotrwałe poszczenie może mieć niebezpieczne skutki.
Należy się dobrze zastanowić, zanim wybierzesz post przerywany
Przed podjęciem postu dobrze się zastanów. Unikaj postu w okresach silnego stresu. Zdecydowanie należy rozpocząć ten proces w okresie niskiego poziomu stresu. Rozpoczęcie przerywanego postu może wiązać się z pewnym stresem. Na przykład na początku zawsze będziesz się zastanawiać, kiedy możesz jeść. Aby to osiągnąć, warto pamiętać o swoich celach. Pomoże to również w utrzymaniu się na właściwej drodze i osiągnięciu sukcesu.
Przed postem nie przejadaj się
Przed postem należy unikać objadania się na ostatnią ucztę. Wiele osób uważa, że przed postem powinno się najeść do syta, żeby nie stracić sił na czas postu, ale to przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Zamiast tego zjedz zrównoważony posiłek zawierający chude białko, zdrowe tłuszcze, warzywa nieskrobiowe i węglowodany złożone, takie jak pełne ziarna zbóż lub warzywa skrobiowe. Pomoże to utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i pozwoli na wolniejsze uwalnianie energii, co pomoże przetrwać okres postu. Musisz być wypoczęty i przygotowany psychicznie.
Przed podjęciem postu należy upewnić się, że jest się wypoczętym i przygotowanym emocjonalnie. Oprócz oczyszczenia umysłu jest to dobry czas, aby dosłownie uporządkować swój dom.
Oczyść swoją kuchnię z kuszących pokarmów i napojów, które nie są zgodne z twoimi celami, a jeśli już nigdy nie spojrzysz na niezdrowe jedzenie, tym lepiej.
Więcej wpisów o zdrowym odżywaniu, znajdziesz w serwisie weglowodany.pl.
Post przerywany może powodować poważne skutki uboczne
Post może mieć poważne skutki uboczne, dlatego ważne jest, aby słuchać swojego organizmu i przerwać go, jeśli czujesz, że za bardzo się forsujesz.
Palpitacje serca, zawroty głowy i osłabienie należą do objawów, które mogą być powodem do niepokoju. W przypadku złego samopoczucia należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Musisz słuchać swojego ciała i pamiętać, że post nie jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego. Zachowaj zdrowy rozsądek i przerwij post, jeśli nie czujesz się dobrze.