Karczma Brzozowo.pl

Tworzymy Twoje pyszne wspomnienia

Tempeh i jego właściwości

Tempeh jest jednym z ważniejszych składników diety wegańskiej, choć po przepisy na dania z jego udziałem coraz chętniej sięgają i te osoby, które od czasu do czasu szukają ciekawych alternatyw dla mięsa. Dlaczego warto sięgnąć po ten produkt? Co warto wiedzieć na temat jego wartości odżywczej?

Tempeh i jego wartość odżywcza

Tempeh to tradycyjny indonezyjski produkt, który zazwyczaj powstaje z nasion soi. Nasiona te poddawane są procesowi fermentacji, dlatego też tempeh ciekawie smakuje, a przy okazji zaskakuje swoją wartością odżywczą. Wiadomo, że jest on bardzo dobrym źródłem roślinnego białka, z tego też względu tak chętnie sięgają po niego weganie i wegetarianie. Tempeh jest też bardzo dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a przede wszystkim kwasów omega-3. Zdrowa dieta z takim dodatkiem ma zatem bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pomaga też obniżyć poziom złego cholesterolu – więcej o prozdrowotnych zastosowaniach tempehu na www.zdrowieonline.pl. W tempehu nie brak też błonnika, znanego ze zbawiennego wpływu na funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz witamin z grupy B, bez których ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. W tym sojowym produkcie nie brak też żelaza, miedzi oraz innych minerałów o ogromnym znaczeniu. A że tempeh powstaje w wyniku fermentacji, zdrowa dieta z jego udziałem pomoże nam odpowiednio zadbać o florę bakteryjną.

Tempeh w naszej kuchni. Jakie dania z jego udziałem warto przygotować?

Czym wyróżnia się tempeh? Przede wszystkim twardą konsystencją i ziemistym smakiem. Odpowiednio przyprawiony, stanie się ciekawym dodatkiem do wrapów, burgerów czy sałatek. Tosty z grillowanym tempehem, warzywa faszerowane tempehem – oto wybrane dania, na które warto postawić. Każde z nich zaskoczy nas swoim smakiem, pomoże nam jednocześnie wzbogacić swoją dietę i zasilić organizm solidną porcją tak ważnych dla zdrowia składników odżywczych.