Karczma Brzozowo.pl

Tworzymy Twoje pyszne wspomnienia

ABC polskiej kuchni – kompot owocowy

Przepisy kulinarne, domowe i w lokalach gastronomicznych na napoje podawane do posiłków są częstym elementem kuchni polskiej. Kompot skomponowany z owoców jest miłym urozmaiceniem dla domowego obiadu. Jest też odpowiednim dodatkiem do posiłku zamawianego w restauracji lub w barze szybkiej obsługi.

Kompoty robi się jedynie z owoców i cukru

Szlachetnym dodatkiem do napoju są przyprawy korzenne. Podkreślają sak owoców. I tworzą niepowtarzalną kompozycję. Zwykły kompot może być jak napój bogów. Jak olimpijska ambrozja. Oto przepis na kompot z rodzimą przyprawą korzenną. Kompot jabłkowy z ciemnymi jagodami jałowca. Można je zebrać samodzielnie podczas wyprawy do lasu. Zbiera się dojrzałe o granatowej barwie jagody wielkości owoców derenia. Trzeba jedynie uważać, aby nie pokłuć się suchymi kolczami jałowca. Są bardzo ostre i sztywne.

Nie łamią się, a wbijają dotkliwie raniąc ręce. Można też zakupić jagody jałowca w sklepie z przyprawami. Do przygotowania kompociku wystarczą cztery składniki. Cukier, woda, dojrzałe jagody jałowca i dwa rodzaje jabłek. Jedne słodkie drugie kwaskowe. Polska jest producentem dużej ilości świeżych jabłek.

Kulinaria dla początkujących – owocowy kompot

Artykuł dla wszystkich, którzy poszukują podstawowy porad związanych z kulinariami – Ile czasu powinno się gotować jajka?

Oryginalny przepis z jałowcem jest eksperymentem. Małą aranżacją i ukłonem w kierunku tradycji. Jałowiec ostatnio zapomniany powoli wraca do łask. Najbardziej znany jest aromat jałowca w wyrobach wędliniarskich. Związki biologicznie czynne zawarte w jagodach jałowca są wybawieniem dla układu trawiennego. Połączenie z jabłkami, przyznacie, jest dość niecodzienne i oryginalne. Jednak dlaczego nie spróbować.

Jabłka należy oczyścić i obrać ze skóry. Po wydrylowaniu można podzielić na mniejsze kawałki. Mogą to być półćwiartki. Szybko się ugotują i dobrze wyglądają w naczyniach po podaniu. Pokrojone cząstki lądują w garnku z wodą, cukrem i jałowcem. Kiedy woda zawrze, trzeba jeszcze odczekać najwyżej dziewięć, dziesięć minut i kompot będzie gotowy. Podawać go można jak najbardziej na ciepło lub schłodzony w szklankach ozdobionych grubym cukrem.