Karczma Brzozowo.pl

Tworzymy Twoje pyszne wspomnienia

Przyjęcie okolicznościowe w domu czy w lokalu?

Zmiana trendu

Jeszcze kilkanaście lat temu większość przyjęć i spotkań rodzinnych odbywała się w domach. Od kilku lat możemy zauważyć, że trend ten zmienia się i coraz więcej osób, gdy zbliża się chrzest, komunia czy jubileusz wynajmuje salę w restauracji. Zastanówmy się więc, jakie są plusy i minusy organizacji przyjęć poza domem.

Spotkania towarzyskie w polskich zwyczajach

My Polacy jesteśmy narodem, który lubi spędzać wolny czas przede wszystkim w gronie rodziny. Oprócz najbliższych zapraszamy zwykle także przyjaciół i sąsiadów. Spotykamy się głównie przy okazji świąt, imienin i urodzin. Takie spotkania zazwyczaj odbywają się w domach. Jeśli zaś przyjęcie ma się wiązać ze ślubem, chrztem, komunią czy jubileuszem dużo chętniej wybieramy lokal gastronomiczny. Takie imprezy odbywają się także z okazji osiemnastki i wieczoru panieńskiego.

Dlaczego coraz więcej osób urządza przyjęcia poza domem?

Na imprezę w lokalu decydują się przede wszystkim te osoby, które nie mają odpowiednich warunków lokalowych do przyjęcia dużej liczby gości. Jest to wygodne rozwiązanie również dla wszystkich tych, którzy nie lubią gotować albo nie mają odpowiedniej liczby nakryć stołowych czy krzeseł. O imprezie w lokalu warto pomyśleć również wtedy, gdy spotkanie ma charakter formalny, goście pochodzą ze sfery zawodowej, nie chcemy więc, by wkraczali oni w życie prywatne w rodzinnym domu.

Zalety urządzania przyjęć w lokalu

Jeśli zdecydujemy się urządzić komunię czy chrzest w restauracji będzie to bardzo wygodne rozwiązanie. Zwykle wystarczą dwie wizyty by wszystko ustalić z obsługą restauracji a oni zajmują się resztą. Gospodarz imprezy nie musi więc robić zakupów, dbać o nakrycia czy wystrój stołu. Duża część imprez łączy się z pobytem w kościele. Dzięki zleceniu organizacji na zewnątrz osoby najbardziej zainteresowane mogą uczestniczyć w nabożeństwie i nie ma takiej sytuacji, że ktoś z rodziny musi zostać w domu. Warto podkreślić, że imprezy w lokalu są dużo bardziej eleganckie niż spotkania w domu a goście czują się godnie podjęci. Restauracje dbają o niebanalne menu i piękne podanie potraw. Już sam fakt uczestniczenia w eleganckim obiedzie dla wielu osób jest dużą atrakcją. Spotkania w lokalach mają dość oficjalny charakter, wymagają wyjściowego stroju a wszystko to sprawia, że goście czują iż uczestniczą w czymś odświętnym.

Czy przyjęcia w lokalach mają wady?

Największym minusem przyjęć organizowanych w restauracjach są wysokie ceny. Z całą pewnością za taką imprezę trzeba zapłacić więcej niż w przypadku samodzielnie przygotowywanej gościny. Właściciele restauracji bardzo dbają o swój prestiż dlatego menu, które jest co prawda do wyboru zawsze ma swoje minimum. Nie da się tu zrobić imprezy w wersji taniej i bardzo okrojonej bo restauratorzy kładą duży nacisk na to by dania były ciekawe a potraw na stole było zawsze więcej niż zostanie spożyte. Z drugiej zaś strony trzeba mieć na uwadze, że płacimy nie tylko za jedzenie ale także za możliwość przebywania w ładnie utrzymanym lokalu, gdzie są piękne nakrycia i dekoracje stołu. Część osób wymienia także ten minus, że na imprezach restauracyjnych atmosfera nie jest tak luźna jak w domu. Również jest to prawdą, bo restauracja to miejsce publiczne, gdzie gości obserwuje obsługa dlatego trzeba zachowywać pewne normy postępowania.

Czy te dodatki do hummusu zaskoczą nawet Ciebie?

1 komentarz

Comments are closed.